Roman Bebak

taternik, alpinista, himalaista i grotołaz, prawnik i adwokat
30.04.1942 Sosnowiec

Biografia

Roman Bebak urodził się 30 kwietnia 1942 roku w Sosnowcu. Był synem Wojciecha (1914–1996) i Marianny (1916–2003) z domu Chwastek. Maturę uzyskał w Liceum Ogólnokształcącym w Żarach koło Żagania. W 1965 ukończył studia prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował jako prawnik we Wrocławiu i Kłodzku. W 1988 osiedlił się w Jeleniej Górze, gdzie prowadził kancelarię adwokacką.

Od 1961 jest członkiem Wrocławskiej Sekcji Grotołazów, a od 1962 Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. W treningowych skałkach w Rudawach Janowickich wspinał się razem z Wandą Rutkiewicz. Jest członkiem Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Został wybrany prezesem tego Klubu w 2015.

Wspinał się sportowo latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Hindukuszu, Pamirze, Karakorumie i Himalajach. W 1961 roku wraz z Januszem Rabekiem i Januszem Fereńskim odkrył Jaskinię Czarną w Tatrach Zachodnich i brał udział w jej eksploracji. Z tym samym zespołem odkrył Jaskinię Psią.

W Dolomitach przeszedł nowe drogi: Cima del Burel oraz zachodni filar Cima Della Busazza w 1967, a także Pan di Zuccero (w masywie Civetty) – nową drogą w 1968. Na Kaukazie w 1971 r. wspinał się nową drogą na Ułłukarę oraz dokonał drugiego przejścia drogi Arciszewskiego na wschodniej ścianie Uszby. W tym samym roku w Hindukuszu dokonał pierwszych wejść na pięciotysięczniki Kohe Rizes i Kohe Zard. W 1974 w Pamirze wszedł na Pik Komunizma (7495 m, obecna nazwa Pik Samaniego) drogą Borodkina oraz na Kullai Ozodi (7105 m).

W 1975 uczestniczył we wrocławskiej wyprawie na Broad Peak Middle (osiągnął wysokość 7700 m). W 1982 był uczestnikiem narodowej wyprawy na K2 w Karakorum.

Inne informacje: Potrzęsieniu ziemi w Nepalu w 2015 organizował pomoc dla potrzebujących. W 2023 i 2024 opublikował teksty o historii wrocławskiej Sekcji Grotołazów.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

1961 odkrycie Jaskini Czarna w Tatrach Zachodnich (z Januszem Rabekiem i Januszem Fereńskim)
1961 odkrycie Jaskini Psią (również z tym samym zespołem)
1967 nowe drogi w Dolomitach: Cima del Burel i zachodni filar Cima Della Busazza
1968 nowa droga na Pan di Zuccero w Civettcie
1974 wejście na Pik Komunizma drogą Borodkina oraz na Kullai Ozodi

Ciekawostki

Był związany z Wrocławską Sekcją Grotołazów od 1961 roku i pełnił funkcję prezesa Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego od 2015 roku
W 2015 organizował pomoc dla poszkodowanych po trzęsieniu ziemi w Nepalu
W 2023 i 2024 opublikował teksty o historii wrocławskiej Sekcji Grotołazów

Udostępnij